Sorgulama

Wayfair Olayı Nedir?

Wayfair nedir onunla başlayalım. Wayfair mobilya ve ev eşyaları satan bir Amerikan e-ticaret şirketidir. Şirket 2002 yılında kuruldu. Dijital platformları 11.000’den fazla global tedarikçiden 14 milyon ürün sunuyor. Kısacası bayağı büyük bir şirkete atılan büyük bir suçlama ile karşı karşıyayız.

Bu teori ilk olarak PrincessPeach1987 rumuzlu bir kullanıcı tarafından Reddit üzerinden paylaşıldı. Paylaşımda, Wayfair sitesinde 12 bin 700 ile 14 bin 500 dolar arasında satışa çıkartılan dolapların olağan dışı fiyatlarına dikkat çekildi. Teoriye göre, internette arama yaptığınızda Neriah, Yaritza, Samiyah gibi adlarla satışa konulan bu dolapların model isimlerinin kayıp olarak aranan çocukların isimleri ile birebir örtüştüğü belirlendi.

Görselde göründüğü gibi yüksek fiyatlı ürünlerin (yani sadece dolap değil) adlarının kayıp kişilerle uyuşması epey ilginç. Bazılarına göre ise kan dondurucu. Çünkü verilen ilk tepkilerden biri “Bunca zaman gözümüzün önünde miydi?” olduğu için insanların bu denli şaşırması ve korkması da çok normal. İnsanlara bazı şeylerin ellerinde olmadığını hatırlattı. Dünyanın çok da iyi bir yer olmadığını ise sert bir gerçeklikle gösterdi.

Bir diğer teoriye göre, listelenen ürünlerin stok tutma birimine verilen isim olan SKU kodunu Rus arama motoru Yandex’e yazarak genç kızların fotoğraflarına ulaşılabildiği söyleniyor. Tom Hanks’in yıllar önce paylaştığı bir görselde ise tebeşirle yazılmış “SRC USA” ifadesi yer alıyordu. Bazı Twitter kullanıcıları, Meksika gibi ülkelerde SKU’dan önce “SRC USA” yazılıp sonra kod yazıldığında da benzer görsellerin geldiğini söylediler. Görselde yazılan kodu ben deneme amaçlı yazdım. Görseldekinin aynısını yazmış olmama rağmen başka ürünler çıktı. Hemen algoritmayı mı değiştirdiler acaba desem de kanıt olarak görmek hala zor. Tom Hanks’in adı Pizzagate skandalında da anılmış ancak iddiaların doğruluğu kanıtlanmamıştı.

Twitter ve Reddit platformlarında Wayfair’ın kaçırılan çocukların ticaretini yaptığı iddiası, tüm dünyanın en çok konuştuğu konular arasına girince Pizzagate olayı ve bu skandalda adı geçen Jeffrey Epstein tekrar konuşulmaya başlandı. Skandal sonrası, Amerika Birleşik Devletleri’nde kız çocuklarını istismar eden ve fuhuş ağı oluşturduğu belirtilen ünlü milyarder Jeffrey Epstein tutuklanmış ve 10 Ağustos 2019 tarihinde Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi’ndeki hücresinde intihar etmişti.

Pizzagate Olayı Nedir?

Hillary Clinton ve Barak Obama’ya kadar uzanan Pizzagate skandalı ile ilgili çok sayıda iddia ortaya atılmıştı. Amerika’nın önde gelen zenginleri ve siyasetçileri için sapkın partilerde çocukların kurban edilmesi ve cinsel istismarda bulunması olayı, WikiLeaks belgeleriyle ortaya çıktı. Clinton, Obama gibi kişilerin de adı bu olayla geçti. ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve İngiltere Prensi Andrew bir dönem arkadaşlık yaptığı isimler arasındaydı. Trump bu arkadaşlığı reddetse de beraber oldukları fotoğraflar da internette dolaşıyor. Burada dikkat etmemiz gereken yer bu olayın seçim zamanı olması.

Bu olaya bir de benim bakış açımdan bakalım. Dediğim gibi sert bir gerçeklikle bize bazı şeyleri hatırlatmış olabilir ama gerçekten de bu olay doğru mu? Çünkü Wayfair dahil hiçbir yer bunu kabullenmedi ve yalanladı. Bu iddialar ve fotoğraflar dışında başka bir kanıt da yoktu. Bu da olayın sadece bir komplo teorisi olarak tanımlamamıza sebep oluyor.

İlk düşündüğüm şeylerden biri bunu nasıl normal internette yapmış olduklarıydı. Çünkü normal internet dediğim bu kullandığımız internet hükümet tarafından kontrol ediliyor. Amerika’da ise daha da kapsamlı olarak ediliyor. FBI cidden bunu fark etmeyecek kadar aptal mıydı? Bir Reddit kullanıcısı bile bunu fark edebiliyorken FBI’ın fark etmemiş olması cidden garip. Bu tip şeylerin Deep Web’de yapıldığını hepimiz duymuşuzdur. Neden Deep Web’de yapmak varken normal internette bu işi yapsınlar ve kendilerini tehlikeye atsınlar ki? Biraz çelişiyor gibi.

Bu olay neden şimdi gün yüzüne çıktı? Daha önce neden böyle bir şeye rastlamadık? Bunlar sorgulanmasını gerek gördüğüm sorular. Aklıma ilk gelen Amerika’da seçimlerin yaklaşmış olmasından dolayı ona yapılan bir girişim olduğuydu. Ancak bu olayla Trump’ın sadece çok uzaktan adının anılması dışında pek de alakası yoktu. Sonra aklıma bir fikir geldi. Her ne kadar Amerikan sosyal medyasında Trump ağırlıklı olarak aşağılanıp dalga geçilse de (hatta buna ünlüler de dahil oluyor) karşısına seçimde Biden’ın gelmesi aklıma bir kuşku getirmişti. Çünkü karşısına gelebilecek en iyi adayın Biden olduğunu düşünmüyorum. Ya derin devlet dediğimiz şey Trump’ın kazanmasını istiyorsa. Ama neden?

Son yıllarda sıkça duyduğumuz şeylerden bir diğeri de Çin’in yeni dünya lideri olacak olması. Uzmanların yaptığı araştırma 2030’a kadar Çin’in yeni süper güç olacağını söylüyordu. Çoğu kişi bu fikrin komplo teorisi olduğunu düşünse de ihtimal dahilinde olduğunu düşünüyorum. Belki de Trump’ın seçimi kazanmasını istemeleri (ki bu da teori) bu olayla alakalıdır.

Tabii insanların ağır merak konusu olduğundan bu olay twitterda da büyük olay oldu. Olayı öğrendikten ve yaptığım araştırmadan sonra yaptığım ilk iş twittera bakmak oldu. Buradaki amacım olayın iç yüzünü öğrenmek değil insanları incelemekti. Gördüklerim beni şaşırtmadı. Herkes olayı dehşetle anlatıyor ve olay hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırıyordu. Ki bunu takdir ettim. Ancak olay öyle bir yere gelmişti insanlar öyle bir ruh haline bürünmüştü ki işte bu beni şaşırtmayan şey oldu. Sanki olay kendisi bulmuş hatta oradaki kayıp insanları kurtarmış gibi bir ruh haline bürünen kişiler kendisi kahraman görmekle kalmayıp olay hakkında en ufak bir ayrıntı öğrense zeki olduğunu en derinden hissetmek için (daha doğrusu duymak için) bunu Twitter’da paylaşıyordu. Paylaşmasında sorun görmüyorum. Benim sorun gördüğüm kısım böyle korkunç bir olayda bile kendi egosunu tatmin etmeye çalışacak kadar aciz insanlar. Maalesef ki bu tipler her zaman olacak.

Kaynakça:

http://www.gazetevatan.com/pizzagate-olayi-nedir-jeffrey-epstein-kimdir-adrenochrome-ve-wa-1330561-gundem/

https://www.webtekno.com/wayfair-cocuk-ticareti-iddiasi-tom-hanks-h96568.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir