Sosyal Medya

Instagram Neden Berbat Bir Platform?

Instagram hepimizin bildiği ve kullandığı son yılların en popüler sosyal medya platformlarından birisi. Her sosyal medya platformundan parçalar taşıyan ve neredeyse her sosyal medya kullanıcısının kullandığı bir yer olarak tanımlanabilir.

Instagram 2016 yılında Türkiye içinde popülerliğini büyük ölçüde artırdı. Nedeni ise Facebook’ta oluşan “Facebook bilgilerimizi satıyor.” olayı ile insanların Facebook’a güveni kalmadı ve en uygun ve en masum gözüken platform Instagram’a veya onlara uygun olan diğer platformlara geçti. Bu o kadar büyük çaplıydı ki buna göç bile diyebiliriz. Bunun mantığını hiçbir zaman anlayamadım. Instagramın da Facebook’a ait olması ayrı ironik. Bir de bununla kalmayıp insanlar Facebook kullananlar ile dalga geçiyordu. Hala da aynı algı ve dalga var.

Instagram’ın bu yükselişini çok önceden fark eden sosyal medya fenomenleri Instagram’da çoktan hesap açmış ve hesaplarını çoktan yükseltmişti. Platformda en çok arz edilen şeylerden biri tabii ki de mizah. Bu yüzden mizah sayfaları çok daha ön planda. Ancak dediğim gibi Instagram sadece bir ortak platform. Hele ki o dönemde kendi içeriğini çıkaran nadir insanlar vardı. Başta o mizahı Facebook eski postlarıyla karşılıyorlardı. Hatta o kadar çok ss döndü ki artık ekran görüntüleri eskimeye ve iyice pixelleşmeye başlamıştı.

İnsanlar yorumlarda bıkkınlarını iyice dile getirince sayfa adminleri karı kız atmaya başladı. Abartmıyorum post olarak mizah sayfaları güzel bulduğu ilgi çeken kızları atıyorlardı. Hatta bunun da bayağı reklamı döndü. İlk başta iyi takipçi kasan da oldu. Tabii bunun popülerliği uzun sürmedi. İnsanların hepsi abaza değil malum. Bu sefer de post kaynağı Twitter oldu. Postların neredeyse hepsi Twitter ekran görüntüleriydi. Arada da eski Facebook postu araya kaynatıp insanlara sunuyorlardı. O ara klasikleşen bu cümle her postun altında görülür oldu. “Twit görmek istesem Twitter’a girerim admin.” Evet , haklılar tabii. Bunun yanı sıra kendilerine ait Facebook grubu olanlar çok rahattı. Postlarını oradan karşıladılar. Eninde sonunda Instagram sayfa adminleri işlerini iyice oturttu post kaynaklarını düzene soktular. Ancak hâla bir akım çıktığında ya da popülerleştiğinde ana sayfanız boyunca aynı postu görmeniz fazlasıyla olası.

Barbara’ya benzetilen kişi

Bu postu 2-3 gün öncesinde çokça gördüğünüze eminim. Her yerde Türk Barbara şeklinde bu postu görüyordum. Neden görüyorum bilmiyorum. Ana sayfamda bundan başka post göremiyordum. Bunu siz de yaşadınız eminim. En çok da birden çok sayfaya aynı anda verilen saçma sapan ayakkabı reklamlarını çok görmüşsünüzdür. Bunun da pek farkı yok. Kısa süre içinde çok fazla kişi gördü ve aralarında tartıştılar. Biri Barbara’ya benzetiyor biri güzel buluyor biri çirkin. Kendi görüşüm ise Barbaraya hangi sıkıntılı benzetti? Instagram cidden bu kadar mı post sıkıntısı çekiyorlar Reklam sansam da başta reklam gibi gelmedi çünkü bu insanlara da az da olsa baktım. Bu paylaşımlarından sonra ünlü oldular. Böyle büyük bir reklam yapmak da binlerce lira harcamak gerektirir.

Bir Tiktok videosu ile bu kadar ünlü olmuş kişinin bir de Facebook’una bakalım.

2015’te yaptığı paylaşım bize bir şey hatırlatmalı. Kimi ünlü ettiğimize hiç dikkat ediyor muyuz? Masterchef yarışmacısını ünlü etmişlerdi. Sonra adamın akıl sağlığı yerinde olmadığı ortaya çıktı ya da sonradan bozuldu. Örümcek, yılan, korku ve cringe desem çoğumuzun aklına gelecek kişi de aynı. Ve daha nice böyle ünlü ettiğimiz kişiler var. O ünü hak ettiler mi? O ünü kaldırabilecekler mi? Ün insana gelebilecek en kötü şeylerden biridir bana göre. İnsana çok fazla ağırlık verir. Psikolojisini doğrudan etkiler ve bozar. Bunu kaldırabilecek çok insan yok.

Klasik Dm’den yürüme örnekleri

DM’den yürümek artık bazı insanlar için hayatında bir yer edinmiş hayatının parçası olmuş durumda. Bu insanların genel adına “Avcı” diyoruz. Avcı tanımlı kişiler hedefini gözüne kestirdiğinde uygun zamanı kollayıp saldırıya geçerler. Av konumundaki kişiler de bu saldırıların her türlüsüne bağışıklık gösterirler. Bu yüzden avcılar sürekli yeni bir tür avlanma şekli bulmak zorundadırlar. Avcılar çoğunlukla alfa karakter olmaya çalışıp yarı yolda kalmış kişilerdir ancak avcı olmaya niyetlenmiş ama yolun başında bile olmayan ve alfalıktan uzaktan yakından alakası olmayan insanlar da var.

Yukarıda gördüğümüz kişi muhtemel bir beta. Emir almaktan ve emri uygulamaktan hiç çekinmiyor. Pek de açıklama istemiyor zaten.

Instagram storyleri özet

Storyler ise artık insanların ego kasma ortamı olmuş durumda. İnsanlar artık hayatının her anını paylaşıyorlar ve anı yaşamıyorlar. Artık amaç gezip keyif almak değil gezdiği yerlerle insanları kıskandırıp o kıskançlıktan keyif almak. Ergenler ise ego tatmini için kullanıyor çoğunlukla. Derdi olmamasına rağmen melankolik takılan, dert babasıymış gibi gezen hatta bunu bahane edip sigara içen, Atatürkçüyüm diyip Atatürkçülük hakkında bildiği tek şey alkol içmek olan bu ergenlerin sonu hiç iyi görünmüyor. Umarım akılları başına gelir ve hayatlarını düzene sokarlar.

Instagram her yerden parça taşıyan bir platform olmasına rağmen güzel bir ortak buluşma noktası niteliği taşımakta. Örnek verdiğim gibi kişilerden siz de hoşlanmıyorsanız anında engel atarak bu platformun en azından sizin için bir tık daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir