Sosyal Medya

Facebook Neden Berbat Bir Platform?

Şu an birçok kişiye göre Facebook neredeyse sadece “dayı” diye tabir edilen orta-yaşlı kesim tarafından kullanılıyor diye biliniyor. Kullandıklarını inkâr edemem ancak bunun sadece sizin tarafınızda olduğunu söylemeliyim. Facebook ortamı sizin arkadaşlarınız, gruplarınız, beğendiğiniz sayfalar gibi etkenlerle oluşur. Bu algının olmasının muhtemel sebebi 2016-2017 arasında Facebook’tan Instagram’a büyük bir geçiş olması. Yani Facebook’un Türkiye’deki modasının geçmesi. Sonralarında insanlar meraktan kendi hesaplarına girdiklerinde sadece arkadaşlarında ekli olan orta-yaşlı kişileri gördüğünden sadece o kısım kullanıyor algısına kapılabilirler. Çünkü ekli olan diğer arkadaşlarının hepsi hesabı artık kullanmıyordur.

Facebook’ta ortamların oluşmasının en büyük etkeni gruplardır. Her ortamda ayrı bir kültür oluşur. Ayrı bir kitle. Bazıları birbirine benzese de bazıları kendilerini soyutlamış ve bozulmaması için fazlaca önlem almışlardır. Instagram’da karşılaştığınız köklü yüksek takipçiye sahip birçok sayfa Facebook gruplarından oluşmuştur. Örnek vermek gerekirse AOG, BGY, AMG gibi…

Facebook’taki genel kültürün değişmesi 2017 gibi olmaya başladı. Facebook kullanmaya 2017’de ara verdiğimde de klasik söz olarak “Eskiler ne iyiydi.” derdik. 2018’in sonlarında Facebook kullanmaya geri döndüğümde gördüğüm şey beni aşırı şaşırtmıştı. Ortam neredeyse tamamıyla değişmişti. Ün kazanmak için kendini yırtanlar iyice artmıştı. Ahlaki seviye yerlerdeydi. Açık olmak gerekirse yaş ortalaması da iyice düşmüştü. En azından IQ ortalaması düştü.

Bu kültürler virüs gibi yayılabiliyorlar. Sürü psikolojisi ile yapılan eylemler suçluluk duygusunu hissettirmiyor. Çoğunluk olan şey normal oluyor. Örnek verecek olursak C7K (Cehennem 7. Katman) adında bir grup vardı. Şu an hala var mı bilmiyorum. En fazla 2 sene öncesinde ortaya çıktı. Bu grubun kültürü tamamen kara mizah adı altında yapılan aptalca postlardı. Kara mizahın ne olduğunu bilmeyen tipler ahlaki eşiği kaldırmış dilediği gibi “güya” kara mizah yapıyorlardı. Bir süre sonra bu eşik o kadar düştü ki her türlü dini, milli, ırki değere hakaret ve küfür başta olmak üzere “kara mizah” yapıldı. Yukarıdaki postta görüldüğü gibi olayın ne kadar ciddi olduğunu umursamadıklarını görüyoruz.

Sosyal medyada yapılanların karşılıksız olacağını sanan küçük arkadaşlarımız eninde sonunda sonucunu gördü ya da görecek. Yukarıdaki gibi bir olayı ilk defa görmüyorum. Son defa görmüş olacağımı da sanmam.

BGY’de bir postun altındaki yorumlar

Gelelim BGY’ye. Bu grup Facebook’tan sonra Instagram’da başarı yakalamış nadir gruplardan. Bu konuda saygımı kazandılar. Kitlesi bayağı büyük. Bu yüzden de Facebook ortamının çoğunun kültürünü de BGY etkiliyor. BGY kültürüne gelecek olursak bu kültür C7K’dan sonraki en berbat kültür. Gruptaki çoğu kişi kim olduğu fark etmeksizin küfrediyor. Hafif küfürler de değil belki hayatınızda görmediğiniz yaratıcılıkta küfürler ediyorlar. Üstelik bu küfürler de sınır tanımıyor. Allah’a sövmek de onların sıkça yaptığı ve çekinmediği bir olay. Saygıda sınır tanımayan bu grup(!). Her ne kadar böyle berbat bir kitleye sahip olsa da mizah yapma konusunda iyiler. Kitlenin düzelmesini umuyorum.

Facebook’un kendisi de çok iyi değil. Son yıllarda hesap kısıtlamaya, ihlal atmaya bahane arıyor. Nazi, hitler kelimeleri veya simgelerine direkt ihlal veriyor. Örnek olarak goril emojisine bile uyarı veriyor. İlk başta çok rahatsız etmiyordu ancak bunun katlanarak artması ve ihlallerin bahanelere bağlanması can sıkmaya başladı. Yorum kısıtlamam var yorum atar mısınız, postlarını da artık daha çok görüyorum.

Bunca kötü kitle, kültürün yanında tabii ki düzgün insanlar, rahatça rahatsız olmadan dolaşabileceğin bir ortam da bulunuyor. Anlayacağınız üzere kitleyi siz oluşturuyorsunuz ya da dahil oluyorsunuz. Yani platformun iyi ya da berbat olması da size bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir