Sosyal Medya

Discord Neden Berbat Bir Platform?

Yıllar içinde internet üzerinde çeşitli sesli iletişim uygulamaları/siteleri çıktı ve kullanıldı. Bunlar TeamSpeak, Raidcall, Skype gibi muhtemelen çoğumuzun duymuş hatta kullanmış olduğu uygulamalar. Discord’dan hemen önce ise ağırlıklı olarak Skype kullanılıyordu. Skype ise birçok platforma olduğu gibi kullanılmamaya ve unutulmaya yüz tuttu. En azından ben artık Skype kullanmıyorum ve çevremde de kullanan görmüyorum.

Peki neden Discord? Discord toplu sesli, görüntülü iletişim ve ekran paylaşımın yanı sıra sunucu kurma olayıyla belli bir ortam oluşturmanıza olanak sağlıyor. Bu ortamın nasıl olacağı size ve kitlenize kalmış. Sunucu konusu ister felsefe olsun ister muhabbet. Oyun hatta anime bile olabilir. Olasılıklar sınırsız. Kullanıcılar takma isim ve istedikleri fotoğrafı kullanabildikleri için dilediği karaktere veya kimliğe bürünebiliyorlar. Aklınıza bir şüphe düşmüş olması lazım. Bu sınırsız olasılık ve gizlilik nelere yol açabilir?

Herhangi bir sunucuya girdiğinizde göreceğiniz ilk şey muhtemel bir kast sistemi olacaktır. Kullanıcılara rol verme seçeneğiyle sunucu admini istediği kişiyi diğer üyelerden ayırabilir hatta ona özel oda bile açabilir. İlk girildiğinde egoları yüzünden selam bile almayan kişilerin genel sohbette kendi arasında bilerek başkalarının anlamayacağı şekilde konuşmaları ise emin olun sinir bozucu. Öyle bir şey gördüğünüz anda sunucudan çıkabilirsiniz. Çünkü o sunucunun berbat bir sunucu olduğu çoktan anlaşılmıştır.

Sunucu adminlerinin egosu ise ayrı bir konu. Altı üstü herkesin yapabileceği bir sunucu açmış olan adminin tek başarısı sunucuyu kurmakken kullanıcılar üzerinde kurmuş olduğu egemenliği görmeniz sizi kesinlikle şaşırtır. Kullanıcılardan bazıları admine yalakalık bile yapar. Gereksiz bir saygı oluşuyor. Nedenini hala çözemedim. Admin eğer sunucuyla gayet ilgilense kesinlikle bir problem yok. Ancak ayda yılda bir girip emirler yağdırması aptalca değil de nedir?

Şimdi teker teker sunucu türlerini ele alalım. En yaygın sunucu türü muhabbet sunucuları. Disboard üzerinden sunucusunu paylaşıp ” Arkadaş arıyorsan gel. Muhabbet için gel.” gibi cümlelerle kullanıcı çekmeye çalışıp sunucuya giren yeni kişinin ciddi ciddi tüm gün boyunca selamını almayan sunucu adminlerine sesleniyorum. Siz ne yaşıyorsunuz? Asıl olay o da değil. Selam almıyor ancak arkadaşı gelince selam alıyor. Madem kendi aranızda konuşacaksınız neden sunucu açtınız ki. Neden Disboard’da sunucunu paylaştın? Daha da komik kısmı her gelen kişide 100 kişiye şu kadar kişi kaldık diyen bir bot olması ve adminlerin bu botu sıkı takip etmesi. Kullanıcıların yarısından fazlası zaten bot.

Mizah sunucularında birkaç kara mizah sunucusu dışında çok bulunmadım. Şunu diyebilirim ki bu insanlar kara mizah nedir onu bile bilmiyor. Kara mizah size ahlaki ve kültürel sınırları aşmanıza olanak tanımıyor. Bu size verilmiş bir hak değil. Kimsenin hakkı değil. Sadece kendi içlerindeki acizliği gizlemek için mizahı seçmiş kişiler. Bununla kalmayıp güya kara mizah yaparak kendisini mizahtan anlayan biri hatta bir mizah üreticisi olarak görüyor. Ben ise sadece acziyet görüyorum.

Gelelim felsefe sunucularına. İnsan bu sunuculara girerken ortamın elit, düşünen, sorgulayan ve bilgili olacağını düşünüyor. Olmadığını iddia edemem ama olduğunu da söyleyemem. Çoğunluk felsefe yapıyorum adı altında birkaç bilgi öğrenip vasıfsız kişiliklerine anlam katmaya çalışıyor. Aslında hiç ama hiç sorgulamamışlar hatta düşünmeyi bile bilmiyorlar. Bunun sonucunda ise ego kasıyorlar. Bu bir savunma mekanizması ve buna sahte ego diyorum. Gördüğüm ve muhtemelen görebileceğim en acınası savunma mekanizması bu.

“Ben tehlikeli bir agnostiğim” -Mal Entel

Bu kişilerin bir de üst modeli olarak felsefeyi kız düşürmek için kullananlar var. Zaten bu kişileri anlatmıştım. Avcı tiplemesine yeni bir özellik ekleniyor sadece. O da kısmi genel kültür. Bu sayede entel diye tanımlanan kişiliğe bürünerek kendince kız düşürecek. Bu tabir ne kadar doğruysa tabii. Entel kimliğine bürünmeye çalışan avcı tabii ki de entel olamıyor ve bunun üzerine ise bizim “mal entel” dediğimiz karakter ortaya çıkıyor. Mal entel bildiklerini (bildiği üç beş konu var) kullanarak avını etkilemeye çalıştığı yukarıdan da gözüküyor. Ardı ardına kullandığım fotoğraflarda da aynı adın yer alması tesadüf değil. Evet, o kişi bir mal entel. Bu kişilerin azmini başka bir yerde kullanırsa başarılı olabileceği ise aşikar.

Diğer yaygın sunuculardan biri ise maalesef ki anime sunucuları. Neden bu kadar fazlalar ve neden bu kadar rağbet görüyorlar hiç bir fikrim yok. Animenin ülkemizde bu kadar popüler olduğunu discorddan gördüm. Görmez olaydım. “Ne var ya insanlara ne karışıyorsun? İstediklerini yapsınlar sana ne.” de diyebilirsiniz. Bunun ucu bana veya bize dokunmasa inanın umurumda olmaz.

Anime sunucularındaki kişilerin de aşamaları var diyebilirim. Yarısı normal anime izleyicisi ve animesever. Bunda hiçbir problem yok. Çoğunluğunun yaptıkları şey “UwU” ve “^^” yazmak. Diğer yarısı ise bunu aşırıya kaçıranlar. Artık o insanların tüm hayatı anime olmuş. Normal hayattan bir şeyler öğrenmek yerine anime izleyerek öğrenmeyi tercih ederler. Asosyalliğin zirvesini yaşayan bu kişiler asosyalliğini az da olsa gidermek için bu sunucularda takılıyorlar. Bununla da kalmıyor ve ilk defa bu sunucularda gördüğüm “waifu” tabirini ise sıkça kullanıyorlar.

Waifu , otaku diye tabir edilen kişilerin hayali anime/manga karakteri sevgilisi veya eşi anlamına geliyor. Otaku ise hayatını animelere adamış kişi anlamında. Abartı geliyor değil mi? Belki de gerçek dışı. Ama maalesef ki gerçek. Kendi gözümle görmesem ben inanmazdım. En azından çok az bir kesim böyledir diye düşünürdüm. Anime sunucularında waifu sözcüğünün artık ağıza sakız gibi yapıştığını görmek üzücüydü. “Waifun kim? Benim waifum bu.” gibi cümleler ise çok yaygındı.

Başta demiş olduğum “Bu sınırsız olasılık ve gizlilik nelere yol açabilir?” sorusuna şimdi farklı bir açıdan bakıyoruz. Bu gizliliğin açtığı ilk sonuçlardan biri özgürce güya kara mizah yapmaktı. Diğer bir sonuç ise tam olarak ortalarda görünmüyor. Korkutucu olan da bu zaten.

Anime sunucularının yaş ortalaması en fazla 14. Yani çoğunluğu yaşça bayağı küçük. Adminler ise çoğunlukla küçük olmuyor. 18 de gördüm 20 de. Bütün anime adminlerinin yaşı büyük demiyorum ben gördüklerimi söylüyorum. Bu 18 yaş ve 14 yaş arasında UwU muhabbetinin daha da ötesine geçildiğini gördüm maalesef. 18 yaşında olup kendinden 4-5 yaş küçük kızla takılan kişiler var. Ben bunu tek sunucuda da görmedim.

Fotoğrafa bakıyorum ve şu cümle dikkatimi çekiyor. “Kanka tercih meselesi ya bu” Yahu ne tercih meselesi? Sen ne saçmalıyorsun. Böyle bir şeyi tercih etmekle övünmeye doğru gidiyor bu. Bunların zaten klasik lafıdır. “Yaş sadece birer sayı.” Evet sayı. Kanunen sınır da koyan bir sayı. Kanundan bihaber bu hastalıklı zihinli arkadaşlar maalesef ki gün geçtikçe çoğalıyor. “Netflix Haddini Aştı” yazımda da bahsettiğim bu hastalıklı zihinler bu davranışları için her seferinde kendilerine bir kalıp bulmaktan da kaçınmıyorlar.

Benim amacım bu platformlardaki görülmesi zor olan ve görmenizi gerek gördüğüm şeyleri anlatmak. Kendimi anlatmaya zorunlu hissediyorum. Dünya bir noktaya doğru giderken ve bu nokta hiç iyi değilken yerimde duramam. Dünya yavaş yavaş evriliyor. Bunun sonu hiç iyiye gitmiyor. Hala göremiyor musunuz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir